Adres Gospodarstwa:

Budy Uśniackie 18a

08-410 Wola Rębkowska

 

Kościeliska Nowe 1

tel. kom. 0 693-07-00-93

Janusz, Jolanta Tyszczuk

e-mail: koscieliska@op.pl

 

Agroturystyka

Mazowsze

Agroturystyka - Mazowsze - Trasy Rowerowe - Przyroda - Archeologia - Historia - Zabytki

 

Dolina Kościeliska

 

Aktualności

 

Zakwaterowanie

 

Rekreacja

(strona w przygotowaniu)

 

Przyroda

 

w trawie piszczy

nowe na stronie

 

zapuściło korzenie

nowe na stronie

 

Turystyka rowerowa

(strona w budowie)

 

Turystyka historyczna

(strona w budowie)

 

Kapliczki

 

Archeoturystyka

 

Dojazd

 

metodyka dokumentacji badań archeologicznych

 

 

MAZOWIECKIE GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE

"DOLINA KOŚCIELISKA"

Przyroda

 

      
 Pokaz slajdów

Lasy na Mazowszu - Puszcza Osiecka

Gospodarstwo agroturystyczne Mazowiecka Dolina Kościeliska położone jest w korytarzu ekologicznych w rejonie trzech rejonów objętych programem Natura 2000.

wypoczynej i agroturystyka na łonie przyrody

Gmina Osieck wrogiem Natury !!!

Radni osieccy nie zgadzają się na ustanowienie tzw. ptasiej dyrektywy na terenie ich gminy, czego domaga się minister środowiska. Podczas sesji 29 grudnia radni większością głosów odrzucili propozycję ministra środowiska, by w ramach "Natury 2000" utworzyć między innymi w części wsi Sobienki i Pogorzel tzw. ptasiej dyrektywy, czyli obszaru specjalnej ochrony ptaków....

Linia Otwocka

http://v01824.home.net.pl/public/article.php?1-10339-0

http://v01824.home.net.pl/public/article.php?1-10471-0

http://v01824.home.net.pl/public/article.php?1-10627-0

 

Do wiadomości osieckich radnych i wójta, możliwość promocji gminy dzięki LOGO "Natura 2000" stanowi magnes przyciągających do przyjazdu gości właśnie tutaj do nas. Powinniśmy te niezwykłe walory i różnorodność przyrodniczą gminy Osieck pielęgnować, chwalić się, tworzyć stanowiska obserwacji chronionych ptaków, tworzyć ścieżki edukacyjne jak to czyni nadleśnictwo Garwolin. Przyroda jest szansą dla Naszej gminy, nie wrogiem. Ale jak widać mamy wójta oraz radnych, co zjedli wszystkie rozumy. Co tam, minister środowisko, co tam Komisja Europejska - oni wiedzą lepiej... Ciekawe jaką wizję rozwoju mają te osoby dla gminy Osieck?

 

Życie dopisało zakończenie tej sprawy, można o tym poczytać na blogu "zosiecka" Jak Osieck stracił dotacje na inwestycje .

 

 O przyrodzie naszego gospodarstwa agroturystycznego

Zapuściło u nas Korzenie

 

Kwiaty polne

- kwitnące na czerwono, purpurowo i różowo

- kwitnące na żółto

- kwitnące na niebiesko

- kwitnące na biało i zielono

- Bobowate

- Gruboszowate

        - Goryczkowate
        - Pierwiosnkowate
 

Kwiaty ogrodowe

Drzewa i krzewy

Mchy i porosty

Grzyby

    W trawie piszczy

Pajęczaki:

Owady:

                  akcja "szczodrzeniec"

                   motyle dzienne
                   motyle nocne
                        Miernikowcowate (Geometridae)
                        Crambidae
                        microlepidoptera
       świerszcze i ważki:

muchówki:

chrabąszcze

pozostałe:

Płazy i gady:

      przeprowadzka traszek:

Ptaki:

Ssaki:

Mięczaki:

 

 

 

Lasy Garwolińskie

Nadleśnictwo Garwolin i Celestynów

 

grzybobranie, lasy garwolińskie, Puszcza osiecka

   

wypoczynej i agroturystyka na łonie przyrody

 

Pomniki Przyrody - Dęby szypułkowe w Woli Rębkowskiej k. stacji kolejowej w Garwolinie. (Huta Garwolińska)  
  Najwyższy na Mazowszu okaz dębu, mierzący ponad 30 m, rośnie w Górkach pod Osieckiem (w odległości 4km)
Największe skupisko drzew pomnikowych znajduje się w Hucie Garwolińskiej (leśnictwo Huta). Rośnie tu 30 dębów szypułkowych o okazałych rozmiarach: obwód pni mierzony na wysokości 1,30 m od ziemi waha się od 180 do 520 cm. Osobliwością jest platan klonolistny o obwodzie pnia 370 cm, który rośnie w starym parku wiejskim. Jest to gatunek wyhodowany w Anglii, powstał z krzyżówki platana wschodniego występującego w Azji i Europie południowej oraz  platana zachodniego pochodzącego z Ameryki. Rośnie tu także okazały okaz północnoamerykańskiej sosny weimutki.

 

Huta Garwolińska

okazały dąb - Lasy Garwolińskie  
W leśnictwie Malamówka znajduje się dość nietypowy powierzchniowy pomnik przyrody: stanowisko owocującego bluszcza pospolitego, porastający 7 olszy.
Cyganówka

Dąb szypułkowy im. "gen. Józefa Dwernickiego" o obwodzie pnia 600 cm

Dąb szypułkowy o obwodzie pnia 515 cm

http://www.garwolin-starostwo.pl/galeria.php

 

   

Rezerwaty Przyrody Nadleśnictwa Garwolin

Rezerwat "Czerwony Krzyż" to rezerwat florystyczny. Utworzony został w 1990 roku dla ochrony naturalnego stanowiska rzadkiego na niżu storczyka - tajęży jednostronnej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 56 ha. Rezerwat obejmuje fragment lasu, na którym stwierdzono występowanie 142 gatunków roślin. Wśród nich znajduje się szereg gatunków chronionych: widłak jałowcowaty, widłak goździsty, podkolan biały, paprotka zwyczajna i inne.  
Rezerwat "Kopiec Kościuszki" został utworzony w 1989 roku. Jest to rezerwat florystyczny o powierzchni 6 ha. Przedmiotem ochrony jest stanowisko bodziszka żałobnego poza granicą jego naturalnego występowania. Oprócz bodziszka żałobnego występują tu również inne rośliny runa zasługujące na szczególną uwagę m.in.: kozłek bzowy, kokorycz pełna, bniec czerwony, turzyca drżączkowata, złoć mała i wiele innych. W rezerwacie znajduje się kopiec z tablicą upamiętniającą bitwę pod Maciejowicami w 1794 r. Wokół kopca rośnie pięć drzew o wymiarach pomnikowych.  
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się również rezerwat "Torfy Orońskie". Jest to rezerwat florystyczny o powierzchni 12.61 ha, w całości położony w kompleksie lasów prywatnych Uroczyska Oronne. Został utworzony w 1987 roku dla ochrony roślin zielnych i krzewinek występujących w naturalnych zbiorowiskach torfowiskowych i leśnych. Z roślin chronionych występują: storczyk krwisty, storczyk błotny, podkolan biały, listera jajowata, kruszczyk błotny, lepiężnik Loesela, widłak jałowcowaty, widłak wroniec oraz rosiczka okrągłolistna.  

Uroczyska i ostoje zwierzyny Nadleśnictwa Garwolin

Niezwykłej urody jest uroczyska "szubienica" stanowiące ostoje zwierzyny. Miejsce wodopoju zwierzyny płowej oraz siedlisko rzadkich zwierzą i roślin.
 
Izdebno Dęby szypułkowe o obwodzie pni: 412 i 358 cm
Wydmy w okolicach Mariańskiego Porzecza porasta dwuigłowa sosna Banksa wywodząca się z Ameryki Północnej.

BAZA EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W MIĘTNEM

 

 

Nie Tylko Lasy  

Jedno z najcenniejszych torfowisk niskich na Mazowszu, dodatkowo znajdujące się tu stanowiska archeologiczne nadają temu miejscu rangę europejską.

Jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych późnego paleolitu na Nizinie Środkowoeuropejskiej.

 

 

 

 

W odległości około 10 km. nieco na zachód od Osieck ma swoje południowe granice niezwykle cenny przyrodniczo teren "Bagno Całowanie".

Zdecydowanie najcenniejszym rejonem Mazowieckiego Parku Krajobrazowego jest Bagno Całowanie. Są to rozlegle zdegradowane torfowiska niskie poprzecinane rowami melioracyjnymi. Obecnie łąki są użytkowane ekstensywnie lub w ogóle. W wielu miejscach zarastają wierzbami (szczególnie wokół miejsc, gdzie kiedyś wydobywano torf). Dodatkowym urozmaiceniem są tu wydmy wyrastające ponad okolice (doskonale punkty do obserwacji ptaków). Na całym obszarze bagien występują pojedyncze drzewa - bardzo często wykorzystywane przez ptaki drapieżne jako czatownie, a także miejsca lęgowe. Wszystkie cechy tego terenu sprawiły, ze stal się on bardzo atrakcyjny dla ptaków. W okresie przelotów pojawiają się tu ptaki, które należą do najrzadszych w naszym kraju. Myślę choćby o nurze czarnoszyim, rożencu, gągołach. Ponadto, w czasie wędrówek zatrzymują się na Całowaniu ogromne stada ptaków. Kilka lat temu obserwowałem tu około 2000 gęsi, a ostatniej wiosny było ich około 500. Również stada batalionów, ptaków lęgnących się głównie w dalekiej tundrze, liczą sobie po kilkadziesiąt, a czasem nawet po kilkaset osobników. Lecą tedy również ptaki pospolite. Właśnie teraz można wybrać się na otwarte przestrzenie lak i obserwować setki szpaków. Mniejszymi stadami przelatują trznadle, zięby i inna drobnica. Nadwiślańskie legi i zarośla, a także Bagno Całowanie stanowa doskonale miejsce do odpoczynku i zerowania ptaków wędrownych.

Wojciech Sobociński

 

Bagno Całowanie raj dla przyrodników.

Zaliczone do Obszaru Specjalnej Ochrony

Identyfikacja Obszaru NATURA 2000 (pdf)

Bagno Całowanie Zagrożone.

Torfowiskowy rezerwat Szerokie Bagno

Więcej na temat ochrony bagna całowanie na stronie internetowej: Stowarzyszenia Chrońmy Mokradła

   
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) - jego stanowisko na Całowaniu znajduje się poza obszarem zwartego zasięgu gatunku.
Fot. Paweł Pawlikowski
 
   

Osoby pragnące skorzystać z oferty Naszego Gospodarstwa Agroturystyczne prosimy o kontakt telefoniczny.

tel. 693-07-00-93

Jolanta Tyszczuk

 

Agroturystyka - Mazowsze - Trasy Rowerowe - Przyroda - Archeologia - Historia - Zabytki - Wędkarstwo

Gospodarstwo Agroturystyczne Mazowiecka Dolina Kościeliska