Adres Gospodarstwa:

Budy Uśniackie 18a

08-410 Wola Rębkowska

 

Kościeliska Nowe 1

tel. kom. 0 693-07-00-93

Janusz, Jolanta Tyszczuk

e-mail: koscieliska@op.pl

 

Agroturystyka

Mazowsze

Agroturystyka - Mazowsze - Trasy Rowerowe - Przyroda - Archeologia - Historia - Zabytki

 

Dolina Kościeliska

 

Aktualności

 

Zakwaterowanie

 

Rekreacja

(strona w przygotowaniu)

 

Przyroda

 

w trawie piszczy

nowe na stronie

 

zapuściło korzenie

nowe na stronie

 

Turystyka rowerowa

(strona w budowie)

 

Turystyka historyczna

(strona w budowie)

 

Archeoturystyka

 

Dojazd

 

metodyka dokumentacji badań archeologicznych

 

 

Kwiaty polne w kolorach słńca rosnące w naszym gospodarstwie agroturystycznym oraz przyległych łąkach i lasach.

Zapuściło u nas Korzenie

Kwiaty polne

- kwitnące na czerwono, purpurowo i różowo

- kwitnące na żółto

- kwitnące na niebiesko

- kwitnące na biało i zielono

- Bobowate

- Gruboszowate

Kwiaty ogrodowe

Drzewa i krzewy

Mchy i porosty

Grzyby

 
 
Podbiał pospolity Tussilago farfara L.

fot. 28.03.2009

 
złoć Złoć żółta Gagea lutea -

Nasze gospodarstwo argroturystyczne jest bogate w tę roślinkę.

 
Gagea lutea
 
Gagea lutea
 
Gagea luteaZiarnopłon wiosenny (Ficaria verna)
 
Gagea luteaSzczawik żółty (Oxalis europaea)
 
Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny, dziurawiec pospolity, świętojańskie ziele, ruta polna (Hypericum perforatum L.)

 

fot. ST, Budy ,04.08.2007

 

Gatunek byliny należący do rodziny dziurawcowatych. Występuje w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Zawleczony do Ameryki Północnej. W Polsce pospolity.


Surowiec zielarski: Ziele dziurawca (Herba Hyperici) - zbiera się i suszy kwiatostany. Zawiera czerwony barwnik hyperycynę, pseuohypericynę, flawonoidy (rutyna, kwercetyna), hiperozyd, bakteriobójcze garbniki, witaminy A i C oraz olejek eteryczny.

 

Działanie: Zmniejsza objawy łagodnej formy depresji (hamuje rozkład neurotransmiterów w mózgu, hamuje również monoaminooksydazę (MAO) i działa jako inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny). Pomaga przy lekkiej bezsenności, a także przy migrenie. Ma działanie żółciopędne, żółciotwórcze, pobudzające trawienie, przeciwzapalne i dezynfekcyjne (może być stosowany zewnętrznie na rany i do płukania gardła)

 

Ostrzeżenia: musi być stosowany w małych ilościach, gdyż zwiększa wrażliwość skóry na słońce (hiperycyna może spowodować reakcje fototoksyczne)

 

na dziurawiec jest rośliną żywicielską dla

Niekrocz naśladek

Niekrocz dziurawczak

u nas widywanego na Koscieliskach

 
 

 
Pięciornik gęsi (Potentilla anserina L.)Pięciornik gęsi (Potentilla anserina L.)Pięciornik gęsi (Potentilla anserina L.)
 
 
Pięciornik gęsi (Potentilla anserina L.)
 
Pięciornik pagórkowy  (Potentilla collina)Pięciornik pagórkowy  (Potentilla collina)
 
Pięciornik pagórkowy  (Potentilla collina)
 

Jastrzebiec gronkowy ( Hieracium auricula )Jastrzębiec gronkowy, Hieracium auricula (Złożone)

fot. ST, Budy ,04.08.2007

 

W Polsce stwierdzono 104 gatunki Jastrzębców, wiele z nich tworzy odmiany i krzyżówki.

 

Siedlisko: murawy na podłożu ubogim w wapń, pastwiska, przydroża.

Występowanie: prawie cała Europa, Kaukaz.

 

Ciekawostka: ponieważ wiele z gatunków hieracium może wykształcać nasiona bez zapylania (apomiksja), to nawet niewielkie zmiany genetyczne zostają utrwalone i w stanie niezmienionym przekazywane dalej. Ponieważ pojawienie się określonych cech zależy w pewnym stopniu od warunków siedliskowych, rozróżnienie wszystkich opisanych w Europie gatunków i podgatunków, których jest zależnie od 100 do kilku tysięcy, trzeba pozostawić specjalistom.

 

Jastrzebiec gronkowy ( Hieracium auricula )

Jastrzębce są roślinami żywicielską dla gąsienic:Jastrzebiec gronkowy

 

Przeplatka cinksia

Niedźwiedziówka hebe (wpisana na Polską Czerwoną Księgę Zwierząt )

Niedźwiedziówka dworka (wpisana na Polską Czerwoną Księgę Zwierząt)

 

Niedźwiedziówka babkówka

 

Sadzanka cesarska

 

Łąka w Budach Uśniackich.

 

Jastrzebiec gronkowyJastrzębiec kosmaczek (niedośpiałek) (Hieracium pilosella L.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Występuje prawie w całej Europie, Ameryce Północnej i północnej Azji. W Polsce występuje na całym terenie kraju. Roślina trująca

Występuje na suchych stanowiskach: piaszczystych, murawach, wrzosowiskach, przydrożnych poboczach, gdzie tworzy często zwarte płaty. Lubi gleby suche, piaszczyste, słabo nawożone. Unika miejsc silnie zacienionych. W Tatrach występuje aż po piętro alpejskie. W uprawach rolnych chwast rozrastający się przez rozłogi, ale łatwy do zwalczenia, gdyż jest bardzo wrażliwy na selektywne herbicydy. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Nardo-Callunetea-
 

Zmienność: Gatunek bardzo zmienny morfologicznie (opisano kilkadziesiąt podgatunków). Tworzy liczne mieszańce z innymi gatunkami jastrzębca.

Zastosowanie: Roślina lecznicza - surowcem leczniczym jest ziele (Herba Hieracii pilosellae syn. Herba Pilosellae) zawierające kumaryny (umbeliferon), garbniki, gorycze, flawonoidy i inne związki czynne. Przetwory z ziela działają ściągająco, gojąco, rozkurczowo, wykrztuśnie i moczopędnie.
Stosowane są do leczenia: nieżytu przewodu pokarmowego, złej przemiany materii, biegunki, czerwonki, wrzodów żołądka i dwunastnicy, chorób płuc i kamicy nerkowej
Zewnętrznie leczy rany, wrzody, czyraki i ropną wysypkę.

Ciekawostki: Przyspiesza usuwanie z organizmu produktów przemiany materii i nadmiaru wody.
W medycynie ludowej stosowany był do leczenia ukąszeń: owadów, psów i gadów.
Posiada właściwości allelopatii, czyli oddziaływań między roślinami jako truciciel. Najlepszym dowodem tego jest jego stanowisko na Kościeliskach, przy studni, gdzie dotrzymawszy "wolną rękę" wyparł wszelkie inne rośliny zajmując duży płat ziemi, który z roku na rok się powiększa. Wiosną tworzy żółto kwitnący dywan kwiatów.

 

Jastrzebiec gronkowy

wrotycz pospolityWrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) fot. ST, Budy ,19.08.2007

Opis. Aromatyczna bylina z rodziny złożonych (Asteraceae syn. Compositae) ma silną, wzniesioną, czterokanciastą łodygę wysokości 30—150 cm, liście skrętoległe, pierzastosieczne, kropkowane. Koszyczki, zebrane w gęste baldachokształtne kwiatostany, zawierają tylko kwiaty rurkowate, brzeżne - żeńskie, wewnętrzne - obupłciowe. Cała roślina wydziela silną woń przypominającą kamforę i ma korzennogorzki smak. Dla wielu osób zapach ten jest odstręczający.

Kwitnienie: lipiec - wrzesień.

Zasięg. Wrotycz pospolity występuje w całej Europie i w umiarkowanej strefie Azji. Spotyka się go na brzegach rowów i potoków, w zaroślach, na przydrożach, skrajach lasów i rumowiskach. Roślina pierwotnie występowała najprawdopodobniej w basenie Morza Śródziemnego, sprowadzona do nas w średniowieczu przez zakonników do przyklasztornych ogrodów, gdzie zaaklimatyzowała się i zdziczała

Stosowany jako zioło oraz przyprawa, głównie dań mięsnych.

 
Rzepicha leśnaRzepicha leśna (Rorippa sylvestris)
 
Rzepicha leśna

 

Starzec JakubekStarzec Jakubek (Senecio jacobaea)

Pospolita roślina w całej Polsce. Roślina wyrasta do 120 cm wysokości. Kwitnie na żółto. Nazwa tego gatunku wg ludowych podań związana jest z terminem pełnego kwitnienia rośliny przypadającym na 25 lipca, czyli w święto Św. Jakuba, Apostoła. Roślina niebezpieczna dla koni i kuców. Palatalna zarówno świeża, zwiędnięta jak i wysuszona. Działa jako kumulująca się trucizna niszcząca wątrobę. Spożycie przez konia jednorazowo większej ilości starca czy też niewielkich jego ilości na przestrzeni kilku lat może spowodować śmiertelne zatrucie.
Starzec Jakubek

 
 
Starzec Jakubek
 

 

nawłoć późna, olbrzymiaNawłoć późna - nawłoć olbrzymia (Solidago gigantea) roślina pochodzenia obcego.

Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z wschodniej części Ameryki Północnej. Sprowadzony został do Europy w XIX w przez ogrodników i rozprzestrzenił się w środowisku. Obecnie w Polsce rośnie na większości terytorium. Jest gatunkiem inwazyjnym, doskonale aklimatyzuje się i zaczyna nawet wypierać gatunki rodzime. Status gatunku w polskiej florze: kenofit, agriofit.
nawłoć późna, olbrzymia

Nawłoć późna wabi nektarem wiele owadów, szczególnie ulubiona jest przez Rusałkę pawik (Inachis io).

 

Lnica pospolitaLnica pospolita, pantofelki Matki Boskiej (Linaria vulgaris) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny przetacznikowatych. Występuje na półkuli północnej - w Europie, Azji i Ameryce Północnej (tam jest gatunkiem zawleczonym). Roślina pospolita na całym obszarze Polski.

Dawniej była dość uciążliwym chwastem lnu i stąd pochodzi jej nazwa rodzajowa.
Surowiec zielarski : ziele (Herba Linariae). Zawiera alkaloid peganinę, fitosterole, kwasy organiczne, flawonoidy i inne.
Lnica działa łagodnie przeczyszczająco i moczopędnie. Zewnętrznie napary stosuje się w leczeniu stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz przemywania oczu przy zapaleniu spojówek.

 

Lnica pospolitaKomonica zwyczajna (pospolita), zwana rożkową (Lotus corniculatus L.) - gatunek byliny należący do rodziny motylkowatych. W Polsce pospolity w stanie dzikim na obszarze całego kraju. Roślina głęboko zakorzeniona, o silnie rozwiniętym palowym korzeniu, który może nawet sięgać na głębokość 1,5 m.

Rośnie na pastwiskach, łąkach naturalnych i rowach przydrożnych. Hemikryptofit. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Arrhenatheretalia

Komonica są roślinami żywicielską dla gąsienic:

Przeplatka didyma

 

komonica zwyczajnaNektar spija Modraszek argiades, roślina ta stanowi jedną z podstawowych roślin żywicielskich argiadesa, który dość licznie występuje u nas w okolicy gospodarstwa agroturystycznego.

 

Krwawnik pospolityKocanka piaskowa, Kwiat nieśmiertelnika, (Helichrysum arenarium),

 

 

http://www.atlas-roslin.pl/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kocanki_piaskowe

 

 

Krwawnik pospolityOman łąkowy, (Inula britannica)

 

Traganek szerokolistnyTraganek szerokolistny (Astragalus glycyphyllos L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych. W Polsce występuje na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Roślina dość pospolita.

Biotop, wymagania
Świetlista lasy i zarośla, murawy. W górach po regiel dolny. Hemikryptofit. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Trifolio-Geranietea [1].

 

Traganek szerokolistny
Traganek szerokolistny
żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) 

W rejonie wioski Wola Władysławowska.

http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Cytisus_s.l..htm

Lnica pospolita
Rzodkiew świrzepa (Raphanus raphanistrum)

Stanowi roślinę żywicielską dla gąsienic Bielinka kapustnika - Fotogaleria gatunku:

Bielinek kapustnik

Wilczomlecz lancetowaty (Euphorbia esula L.)

Typowy dla ciepłych suchych stanowisk

 

 

 

Agroturystyka - Mazowsze - Trasy Rowerowe - Przyroda - Archeologia - Historia - Zabytki - Wędkarstwo

Gospodarstwo Agroturystyczne Mazowiecka Dolina Kościeliska