Adres Gospodarstwa:

Budy Uśniackie 18a

08-410 Wola Rębkowska

 

Kościeliska Nowe 1

tel. kom. 0 693-07-00-93

Janusz, Jolanta Tyszczuk

e-mail: koscieliska@op.pl

 

Agroturystyka

Mazowsze

Agroturystyka - Mazowsze - Trasy Rowerowe - Przyroda - Archeologia - Historia - Zabytki

 

Dolina Kościeliska

 

Aktualności

 

Zakwaterowanie

 

Rekreacja

(strona w przygotowaniu)

 

Przyroda

 

w trawie piszczy

 

zapuściło korzenie

 

Turystyka rowerowa

(strona w budowie)

 

Turystyka historyczna

(strona w budowie)

 

Archeoturystyka

 

Dojazd

 

metodyka dokumentacji badań archeologicznych

 

 

Kwiaty polne w kolorach bieli rosnące w naszym gospodarstwie agroturystycznym oraz przyległych łąkach i lasach.

Zapuściło u nas Korzenie

 

Kwiaty polne

- kwitnące na czerwono, purpurowo i różowo

- kwitnące na żółto

- kwitnące na niebiesko

- kwitnące na biało i zielono

- Bobowate

- Gruboszowate

 

Kwiaty ogrodowe

Drzewa i krzewy

Mchy i porosty

Grzyby

 
Wiosnówka pospolita (Erophila verna)
 

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa)

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa)

Zawilcy nie potrzeba daleko u nas szukać, rosną w gospodarstwie agroturystycznym pod Jesionem na Budach. Zawilce rosły tam jeszcze przed zakładaniem ogrodu. Postanowiliśmy nie ingerować w to miejsce i zostawić je w spokoju. Widoczne są jedynie wczesną wiosną. To nasze "naturalne" stanowisko uszkodzone zostawało jedynie częściowo przez przyłącze wodociągowe, ale mamy nadzieje ponownie się rozrośnie.

 

 

 
Zawilec gajowy (Anemone nemorosa)
 
 

Wiosnówka pospolita (Erophila verna)Wiosnówka pospolita (Erophila verna) Na drodze polnej prowadzącej z naszego gospodarstwa agroturystycznego w Kościeliskach na Budy, wiosną tworzy biały kobierzec, biało lśniąca droga lekko wspinająca się na wzgórz stanowi niezwykły widok, tu wiosnówka pod wieczór gdy złożyła się już kwiaty do snu.

 
 
Rumianek pospolityRumianek pospolity (Chamomilla recutita (L.) Rauschert) 

Ggatunek rośliny jednorocznej zarówno jarej, jak i ozimej (zależnie od terminu siewu), z rodziny astrowatych.

za wikipedia.pl


 

 
 
 
 

Lnica pospolitaPrzytulia

 
Lnica pospolita
 
Lnica pospolitaPrzytulia
 

Lnica pospolita

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na rozchodniku wielki żyją gąsienice bardzo rzadkiego Modraszka oriona (Scolitantides orion). Obecnie w naszym kraju występuje on zaledwie na kilku stanowiskach, najbliższe w rejonie Puław. Niewykluczone, że niegdyś występował także w naszej okolicy.

Na rozchodniku wielkim żerują także gąsienice innego u nas wymarłego gatunku motyla Niepulaka apollo (Parnassius apollo) który na terenie Mazowsza wykazywany był pod koniec XVIII w.  Obecnie Motyl ten występuje jedynie w Pieninach i Tatrach (prawdopodobnie). Reintrodukowany w Sudetach. W Pieninach uratowany dzięki akcji rozrodczej, w roku 1993 populację oszacowana na 20 sztuk, obecnie w Pieninach żyje ok. 1000 tych motyli. Możliwe, że i u nas można było go niegdyś podziwiać.

O Niepylaku apollo

 

 

Rozchodnik wielki (Sedum maximum L.)

Związany z sucholubnymi murawami o dużej przepuszczalności wody, porastającymi wapienne zbocza oraz okolice piarżysk. Występuje w górach do wys. 1800 m n.p.m. Rośnie na glebach suchych, kamienistych, piaszczystych chętnie z zawartością wapnia. Rozchodnik wielki jest sukulentem, rośnie na podłożu suchym o dużej przepuszczalności dlatego, ze względu na niedobory wody przystosował się do trudnych warunków gromadząc zapasy wody w liściach i łodygach.

 

Lnica pospolita

 

 

Pyleniec pospolity (Berteroa incana)

Preferuje Pobocza dróg, suche zbocza, piaszczyste miejscas, roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych, zapylana głównie przez pszczoły.

Jak widać po fotografii nektarem pyleńca nie gardzi także modraszek agestis.

 

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Gatunek pospolity na terenie całej Polski. W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się duży wzrost liczebności i zajmowanie nowych stanowisk.

 

Biotop
Pastwiska, łąki i nieużytki od niżu po tereny górskie. Na polach uprawnych jako chwast. Rośnie przeważnie na obszarach o klimacie suboceanicznym i umiarkowanie kontynentalnym. Łatwo dostosowuje się do różnych warunków, ale preferuje gleby średnio próchniczne. Umiarkowanie światłolubny.

Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla: O. Arrhenatheretalia elatioris;
Gatunek wyróżniający (D.) dla: Ass. Cephalanthero rubrae-Fagetum; All. Trifolion medii; SubCl. Artemisienea vulgaris;

Kwiaty: Płaskie kwiatostany, utworzone z koszyczków zebranych w baldachogrono, o 5 żeńskich kwiatach brzeżnych nibyjęzyczkowych i środkowych rurkowych, obupłciowych. Pojedyncze koszyczki o średnicy ok. 5 mm. Kolor naturalny kwiatów to biały lub różowy z żółtawym środkiem. Kwitnie od lipca do października (czasem, gdy utrzymują się temperatury dodatnie - także dłużej). Kwiaty przedprątne, zapylane przez muchówki
Zastosowanie:
Roślina lecznicza
Surowiec zielarski: kwiaty ( Millefolii Flos), ziele (Millefolii herba ). Ziele ma przyjemny, aromatyczny zapach i gorzki smak. Olejek eteryczny (Millefolii oleum) zawiera związki azulenowe, ponadto roślina zawiera cholinę, flawonoidy, garbniki, kwasy: mrówkowy, octowy, izowalerianowy, gorzki glikozyd achilleinę oraz sole mineralne (zwłaszcza sole cynku i magnezu).

Działanie: przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Dawniej sporządzano napar na krwotoki wewnętrzne. Dziś ziele krwawnika stosuje się wewnętrznie głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, kurczami jelit, niestrawnością oraz, ze względu na działanie przeciwzapalne, w chorobie wrzodowej. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie.

Krwawnik jest jedną z roślin niesionych w pęku do kościoła w święto Matki Boskiej Zielnej.

Występuje u nas także wersji o kwiatostanie różowym.

 
Krwawnik kichawiec (Achillea ptarmica)

 

 

 

Agroturystyka - Mazowsze - Trasy Rowerowe - Przyroda - Archeologia - Historia - Zabytki - Wędkarstwo

Gospodarstwo Agroturystyczne Mazowiecka Dolina Kościeliska